Żywność modyfikowana genetycznie

Żywność modyfikowana genetycznie(GMO ang. genetically modified organism), to rośliny, zwierzęta lub drobnoustroje, w których dzięki wykorzystaniu metod inżynierii genetycznej celowo dokonano modyfikacji genetycznych. Po co?

Modyfikacja genetyczna roślin budzi wiele kontrowersji. Ekolodzy starszą wyginięciem niektórych gatunków, nieoczekiwanymi krzyżówkami i zaburzeniem naturalnej bioróżnorodności. Zwolennicy inżynierii genetycznej spokojnie tłumaczą, że zmiany w materiale genetycznym roślin to przede wszystkim ogromne korzyści dla człowieka, a produkowana z niej żywność jest potencjalnie zdrowsza od tradycyjnej.

Kto ma rację? Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czy na pewno można jednoznacznie stwierdzić, że GMO jest wolne od wad? Jaki jest wpływ spożywania żywności modyfikowanej genetycznie na zdrowie? Czy spożywanie żywności modyfikowanej genetycznie można uznać za bezpieczne?

O tym przekonali się uczniowie Zespołu Szkół, którzy 25 – go lutego 2015 roku wzięli udział w wykładzie pt.” Czy należy się bać żywności GMO, który wygłosiła dr hab. inż. Agata Markowska-Szczupak z  Zakładu Biotechnologii WTChNiIŚ Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

                                                                                                    

Kolejne spotkanie już w marcu. Serdecznie zapraszam.

 

Sylwia Balcer

powrót