Zajęcia w Książnicy „Na początku było…. słowo”

Dnia 4 grudnia b. r. uczniowie klasy 3 PA odwiedzili Dział Specjalny Książnicy Pomorskiej, gdzie wzięli udział w zajęciach na temat historii książki i piśmiennictwa poprzedzone prezentacją pod hasłem „Na początku było…hmm…no właśnie… co było na początku?”. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się m.in. co to są inkunabuły, na czym pisano w okresie kamienia łupanego, jak wyglądała gliniana tabliczka czy pierwsza książka, kto wynalazł papier, w jaki sposób drukowano książki w XV, XVI wieku i wiele innych ciekawostek dotyczących historii i powstawania książki. Ponadto uczniowie obejrzeli różne „nietypowe książki” oraz wykonali prace plastyczno-techniczne z wykorzystaniem plasteliny i tzw. rylca dotyczące epoki pisania na glinianych tabliczkach.

Grażyna Niedziałkowska-Kocięba

powrót