Wykłady na Uniwersytecie Szczecińskim
Wykłady na Uniwersytecie Szczecińskim

13 listopada 2013r. uczniowie klasy 2 i 3, którzy uczą się rozszerzonej wiedzy z historii pojechali na konferencję poświęconą 95. rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości.
O 9:00 sprzed szkoły autokarem udaliśmy się na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul Krakowskiej 17.
Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00, a zaczął ją moderator dr hab., prof. Tomasz Sikorski, który przedstawił nam temat konferencji i profesorów, których referaty mogliśmy wysłuchać.

Pierwszy referat o jakże interesującym tytule "Ku Niepodległej. Polskie programy polityczne 1917-1918" wygłosił prof. dr hab. Adam Wątor(HiSM). Podczas referatu dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji na temat I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Przede wszystkim ciekawe były informacje, których nie ma w książkach do nauki historii. Dodatkowo styl wygłaszania referatu przez Pana Profesora Wątora zaciekawił wszystkich uczniów i nim się obejrzeliśmy Pan Profesor podsumował swoje wystąpienie i zszedł z mównicy.

Następnie na mównicy pojawił się prof. dr hab. Janusz Faryś, który wygłosił referat na temat "Odbudowa Państwa Polskiego 1918-1919. Temat odbudowy Państwa Polskiego niewątpliwie szczególnie zaciekawił uczniów ponieważ na sali panowała błoga cisza. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali prof. Faryś, który mówił rzeczy szczególnie ciekawe, gdyż głównie zwracał uwagę na sam fakt odzyskania Niepodległości, a lekko pomijał fakt odbudowy Polski po odzyskaniu niepodległości. Po zakończeniu swojego referatu Pan Profesor Faryś zebrał gromkie brawa, co chyba najlepiej opisuje jak bardzo referat ten spodobał się uczniom.

Trzecią osobą w kolejności, która wygłosiła swój referat był dr Adam Urbanowicz, który wygłosił referat pod tytułem "Koncepcja PPS porządku społecznego i gospodarczego w Niepodległej Polsce 1918-1921". Kolejny temat jakże ważny dla Polski z perspektywy późniejszego funkcjonowania Państwa. Był to kolejny referat, który był jakby idealnym uzupełnieniem poprzednich wypowiedzi, dalszym ciągiem, tworzącym całość.

Następnie swój referat pod tytułem Sojusze Polityczno-Wojskowe Polski wygłosił dr hab.prof. US Henryk Walczak, a następnie zaproszono nas na przerwę, która trwała 20 minut. Po przerwie wszyscy chętnie wrócili na salę, aby wysłuchać kolejnych referatów.

Kolejne referaty wygłosili dr hab., prof. US Tomasz Sikorski, dr Joanna Król, mgr. Krzysztof Rosiak.

Na koniec odbyła się prezentacja dziennika Juliusza Zdanowskiego t.II. Jest to już II tom dzienników Juliusza Zdanowskiego, a ma wyjść łącznie VII Tomów. Każdy z nauczycieli przybyłych wraz z uczniami otrzymał jeden egzemplarz dzienników, które niestety z powodu braków środków finansowych nie są przeznaczone do wolnej sprzedaży.

Po prezentacji dzienników przyszedł czas na pytania jednak uczniowie nie byli skorzy do pytań i łącznie zadano dwa pytanie na temat lotnictwa podczas II Wojny Światowej.

 

Mariusz Harbatowicz

powrót