Wycieczka uczniów klas medycznych do Berlina

17 grudnia 2013 r. uczniowie klas medycznych wzięli udział w wycieczce do Berlina.

W programie wycieczki było zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Historii Medycyny. Dodatkową atrakcją była możliwość skosztowania rozmaitych słodyczy, pieczonych kiełbasek, zakupu prezentów świątecznych na Jarmarku Adwentowym.

W Muzeum Historii Naturalnej zobaczyliśmy między innymi, największy szkielet dinozaura – Brachiosaurus brancai, który mierzy ponad 13 metrów. Mogliśmy zobaczyć poszczególne ekspozycje poświęcone takim zagadnieniom jak: historia geologiczna Ziemi, prezentacja bogactwa gatunków zwierząt, będącym wynikiem ewolucji. Zaskoczeniem dla nas była sala, w której znajdowały się tysiące szklanych zbiorników ze zwierzętami zakonserwowanymi w formalinie.

Muzeum Historii Medycyny składało się z trzech wystaw. Na pierwszym piętrze zobaczyliśmy między innymi przyrządy, jakimi posługiwali się lekarze, różnorodne modele ludzkiego ciała a nawet profesjonalny zestaw do sekcji zwłok. Najbardziej wyczekiwana przez nas ekspozycja poświęcona patologiom medycznym, znajdowała się na drugim piętrze. Wielu z nas zszokowały prezentowane tu eksponaty. Przedstawiały one deformacje płodów (np. bliźnięta syjamskie, dzieci z wodogłowiem, ludzkie hybrydy), uszkodzenia kończyn, różnego rodzaju narośla na organach, organy rozrodcze męskie i żeńskie, skutki gruźlicy oraz przewlekłych chorób czyniących spustoszenie w naszych organizmach. Eksponaty na trzecim piętrze przedstawiały zmiany w używanym sprzęcie medycznym. Mieliśmy okazję zobaczyć dawne łóżka szpitalne, stanowiska okulisty, psychiatry, ginekologa a nawet komorę hiperbaryczną. Na końcu sali prezentowany był sprzęt używany współcześnie.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Jarmark Adwentowy Aleksanderplatz. Mnogość ozdób oczarowała nas i prawie każdy wrócił z drobnym, świątecznym upominkiem.

Do Polic wróciliśmy we wspaniałym nastroju około godziny 21. Wycieczka dała nam możliwość obejrzenia niezwykłych eksponatów i była bardzo udana.

 

Anna Kolesińska, Kamila Krawczak i Zuzanna Jomma

Uczennice z klasy medycznej 2LD

powrót