Wycieczka do Berlina

16 grudnia 2014 r. uczniowie gimnazjum, liceum i technikum, wzięli udział w wycieczce do Berlina, pod opieką wychowawców Sylwii Balcer i Kamili Kozub.

W wycieczce wzięło udział 87 uczestników i 7 opiekunów.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Akwarium Berlińskiego „ Sealife”. Była to pasjonująca podróż, przez niezwykły podwodny świat. W akwarium słodkowodnym i morskim o powierzchni 1800 m² podziwialiśmy fascynującą różnorodność gatunków ok. 4000 zwierząt – od małży, kolorowych rozgwiazd, milutkich koników morskich i ciekawskich płaszczek, po różne gatunki ryb. Największą atrakcją był sprytny „ Labirynt lustrzany Neptuna”, w którym własne odbicie wydawało się mieć nieskończoną liczbę kopii oraz „ AquaDom”. Jazda przeszkloną windą przez rafę koralową i ławice tropikalnych ryb była ukoronowaniem fascynującej wizyty w berlińskim „ Sealife”.

Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na „mały” spacer po mieście. Od siedziby niemieckiego parlamentu, Reichstagu - symbolu Berlina, którego mury były przez dwa stulecia niemym świadkiem zmieniających się ustrojów państwa niemieckiego, wzdłuż ogrodzenia Tiergarten - największego w Berlinie parku, gdzie przebiegał niegdyś mur berliński. Następnie mijając Bramę Brandenburską, Aleją Unter den Linden, udaliśmy się pod pomnik pomordowanych Żydów. Następnie ruszyliśmy w kierunku Potsdamer Platz, gdzie usytuowany był jeden z jarmarków bożonarodzeniowych.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie mieszczącego się w starym dworcu kolejowym Muzeum Techniki. Bardzo bogata i zróżnicowana kolekcja wciągnęła nas tak bardzo, że mimo zmęczenia, nie chcieliśmy stamtąd wychodzić. W odróżnieniu od innych muzeów, większość eksponatów można było dotknąć, sprawdzić jak działają urządzenia. Szczególną atrakcją było Spectrum, czyli Centrum Nauki, w którym rozmieszczone były stanowiska do samodzielnego eksperymentowania w zakresie fizyki i techniki.

Ostatnim punktem była wizyta na Alexander Platz, gdzie mieścił się jeden z największych jarmarków. Ten jarmark, co roku przyciąga tradycyjnym i refleksyjnym klimatem.Po napełnieniu brzuchów i udanych zakupach, wróciliśmy do autokaru.

Wycieczka była baaaardzo udana.

Serdeczne podziękowania dla przewodników Pana Jakuba i Roberta oraz organizatora wycieczki – Biura Podróży "Horyzont".

 

Sylwia Balcer i Kamila Kozub

powrót