UCZNIOWIE KLAS MEDYCZNYCH WOLONTARIUSZAMI ZESPOŁU FUNDACJI DKMS POLSKA

W sobotę, 21 czerwca 2015r. uczniowie klas medycznych aktywnie uczestniczyli w Festynie Hospicyjnym – Powiatowym Dniu Promocji i Ochrony Zdrowia, zorganizowanym przez Hospicjum Królowej Apostołów w Policach i Powiat Policki.

Główną rolą naszych uczniów – wolontariuszy Zespołu Fundacji DKMS Polska, było przekonywanie uczestników festynu do tego, aby stali się potencjalnymi dawcami szpiku i komórek macierzystych. Do zadań wolontariuszy należało między innymi przeprowadzenie wywiadu określającego ewentualność pozostania dawcą i przedstawienia schorzeń, które bezwzględnie wykluczają tę możliwość. Przedstawiali metody pobierania komórek macierzystych, pomagali wypełnić formularze rejestracyjne potencjalnych dawców oraz informowali w jaki sposób pobiera się wymaz z błony śluzowej jamy ustnej do badań w kierunku stania się potencjalnym dawcą szpiku i komórek macierzystych.

Pomimo deszczowej pogody, udało się im przekonać 22 osoby, które będą potencjalnymi dawcami.

Składamy gorące podziękowania naszym uczniom, którzy poświęcili czas – dla tak szczytnego celu.

Dla wielu chorych na raka krwi jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Dawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat.

Uczestnictwo w festynie uczniowie wykorzystali również do promocji szkoły i profilu medycznego, prezentując przygotowane plansze i rozdając ulotki informujące o nauce w klasach medycznych.

 

Anna Golla i Aleksandra Szafirska

powrót