Turniej siatkarski pamięci dyrektora Scherera

W czwartek, 9. kwietnia w naszej hali sportowej odbył się I Transgraniczny Turniej Piłki Siatkowej im. Gerharda Scherera.  Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele Niemiecko – Polskiego Gimnazjum w Loecknitz, Oskar – Picht Gimnazjum z Pasewalku, Gimnazjum nr  1 z Polic oraz „białej szkoły”, a także przedstawiciele samorządu powiatu polickiego.

Data. 9 kwietnia nie jest przypadkowa, to dzień urodzin Gerharda Scherera.  – Pan dyrektor był wielkim entuzjastą sportu, uczniowie szkoły w Loecknitz wiedzą o tym doskonale – mówi Bożena Pawełkiewicz, p.o. dyrektora ZS w Policach. - Uprawiał sport i zachęcał innych. Chcemy, by ten turniej wszedł na stałe do kalendarza szkolnych imprez.

Organizatorzy turnieju przygotowali pamiątkową tablicę poświęconą dyrektorowi G. Schererowi

- Dyrektor Scherer przy okazji każdej wizyty w Policach podkreślał, że przywozi do nas słońce i tak było – wspominała podczas otwarcia turnieju Beata Chmielewska, przedstawiciel zarządu Powiatu Polickiego, wieloletni dyrektor ZS. – Miał polsko-niemieckie serce, które zawsze biło dla młodzieży. Był entuzjastą tworzenia, wspólnego budowania,  bo to klucz do postępu i przyjaźni. A teraz na pewno cieszy się, że hala naprawdę żyje.

W rozgrywkach wzięło udział 8 drużyn, podzielonych na dwie grupy. Grano systemem każdy z każdym, w ramach jednej grupy. Była zabawa, ale również sporo emocji. Na koniec turnieju odbył się mecz pokazowy siatkarek SMS Police i drużyny nauczycieli i samorządowców.

Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe koszulki, dyplomy, statuetki.

Spotkanie współfinansowane było przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Gerhard Scherer urodził się 9 kwietnia 1955 roku w Güstrow. Od dziecka uprawiał sport, był lekkoatletą, uczestniczył w młodzieżowej spartakiadzie sportowej. Pracę zawodową rozpoczął w 1979 roku w szkole w Grambow, gdzie był nauczycielem geografii i wychowania fizycznego. Tu też w sposób szczególny zaangażował się w propagowanie sportu, organizował turnieje, angażował młodzież. 1 sierpnia 1991 Gerhard Scherer podjął pracę w gimnazjum w Loecknitz, a już rok później został dyrektorem tej szkoły. Wkrótce potem poznał dyrektora Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach Jerzego Kliszewskiego. Obaj panowie, choć każdy z osobna, byli pomysłodawcami i entuzjastami wspólnej niemiecko - polskiej szkoły. Marzenia stały się faktem, a Gerhard Scherer w 1995 roku został dyrektorem Niemiecko-Polskiego Gimnazjum w Loecknitz. Cztery lata później, w 1999 roku mury europejskiej szkoły opuścili pierwsi absolwenci. W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie 66 osób odebrało swoje świadectwa dojrzałości, wśród nich było 22 Polaków. Nieprzerwanie od 20 lat Europaschule w Loecknitz opuszcza polsko-niemiecka grupa absolwentów. G. Scherer zmarł w 2014 r.

powrót