Sztuka przetrwania

W rejonie ćwiczeń żołnierzy 12. Brygady Zmechanizowanej i okolicach Jeziora Głębokiego w Szczecinie, realizowaliśmy wraz z klasą 1 LELO marsz do wyznaczonego celu w terenie. Głównym celem naszych zajęć było  wzmacnianie naszej wytrzymałości fizycznej w marszach na długich dystansach.

Nagle w czasie marszu pada komenda „kryj się” i od tego momentu mieliśmy tylko 20 minut na wykonanie jak najlepszego maskowania naszych działań w terenie. Ćwiczenie z zakresu technik kamuflażu specjalistycznego treningu SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka) realizowaliśmy w dwóch grupach i każda z nich musiała wykazać się szybkością i pomysłowością w technikach kamuflażu. Wykorzystaliśmy prawidłowo wszystkie elementy terenowe do zamaskowania swoich działań. Pomocne okazały się zagłębienia, leżące konary drzew, liście oraz śnieg. W szczególności umiejętnie wykorzystany śnieg uniemożliwił odnalezienie nas w terenie.

Dowiedliśmy kolejny raz, że dobrze umiemy wykorzystać w praktyce cenne wskazówki, przekazywane nam w czasie specjalistycznych zajęć wojskowych i pomaszerowaliśmy dalej...

Janusz Ługiewicz

powrót