Szkolny dzień samorządu

Dnia 27 marca odbył się szkolny dzień samorządu, organizowany przez Szkolny Klub Europejski w ramach projektu "Gminowo" realizowanego przy współpracy z polską Fundacją im. Roberta Schumana w Warszawie. Głównym punktem w programie tej imprezy była debata pod tytułem "Samorząd gminny w Policach - sukcesy i porażki". W debacie uczestniczyło kilkoro specjalnych gości, m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach - Pan Witold Król, Zastępca Burmistrza Polic - Pan Paweł Mirowski, Sekretarz Gminy Police - Pan Andrzej Bednarek. Swoją obecnością zaszczycili nas również Radni Rady Miejskiej w Policach: Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej - Pan Grzegorz Ufniarz, Pani Jadwiga Zielińska, Pan Janusz Chmielewski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach - Pani Anna Ryl oraz Dyrektor Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza - Pani Beata Golisowicz.


Całą debatę bacznie śledzili uczniowie naszej szkoły. Była to szansa, by zapoznać się z opinią Radnych naszego miasta oraz dowiedzieć się jakie zdanie o "Gminie Zielonej" mają jej mieszkańcy, na podstawie ankiet przeprowadzonych przez uczestniczki projektu.
Poza debatą na spotkaniu został przeprowadzony wykład pod tytułem "Reforma samorządowa w Polsce na tle przemian władz lokalnych w Europie Środkowo-wschodniej po 1989 roku". Autorem wykładu był doktor Tomasz Ślepowroński zastępca dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych zakładu studiów Niemcoznawczych Uniwersytetu Szczecińskiego.
"Nasz projekt pomaga nam w poznawaniu jak funkcjonuje i spełnia swoje zadania samorząd gminny. W ramach projektu braliśmy udział w "grze miejskiej" w której zaangażowani byli uczniowie naszej szkoły, prowadziliśmy monitoring miejski, byliśmy na posiedzeniu rady gminy, rozmawialiśmy z burmistrzem, przewodniczącym rady i radnymi () Zakwalifikowaliśmy się do ścisłej czołówki w rankingu szkół biorących udział w projekcie z czego jesteśmy dumni." - relacja uczestników projektu.


Również w ramach projektu odbył się konkurs wiedzy o samorządzie, którego laureaci zostali nagrodzeni podczas tego spotkania. I miejsce zajęła Marlena Lewandowska (kl.1LD), II miejsce Joanna Szewczak (1LC), III miejsce Magdalena Więckowska (1LA), IV miejsce zajęła Kamila Krawczak (1LD) oraz V miejsce Alicja Pawłowska (1LA). Wszystkim serdecznie gratulujemy! Wkrótce w naszej szkole odbędzie się symulacja wyborów samorządowych, w której aktywną rolę będą odgrywali nasi uczniowie. Jest to nagroda dla szkoły za efektywną realizację projektu.

Natalia Muszalska

powrót