Światowy Dzień Walki z AIDS

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. W tym dniu na całym świecie, również w Polsce organizowane są różne akcje, które mają na celu propagowanie profilaktyki HIV i AIDS.

 

Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS  (dane od początku 1985 r. do 30 września 2013 roku) w Polsce  jest 17 219 zakażonych ogółem, co najmniej 5 997 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 2 975 zachorowań na AIDS a 1 225 chorych zmarło.

 

Wciąż  nie ma  skutecznego leku, który go zniszczy HIV ani szczepionki przeciwko niemu. Dlatego bardzo ważne jest uświadomienie zagrożenia i edukacja dotycząca mechanizmów zarażenia się tym śmiercionośnym wirusem.

 

Nasza szkoła  również włączyła się do tych obchodów dniu  2 grudnia 2013 roku. Zorganizowano m.in. wystawę prac plastycznych uczniów, wystawkę tematyczną, rozwieszono plakaty, przedstawiono prezentację multimedialną przygotowaną  przez Natalię Plittę i Marcina Śliwińskiego. Wychowawcy otrzymali materiały i ulotki na lekcje wychowawcze. Ponadto wszyscy, którzy chcieli przyłączyć się do naszej akcji, mogli przypiąć czerwone kokardki – znak solidarności z chorymi a także symbolizujące pamięć o ofiarach tej śmiertelnej choroby.

 

Joanna Jakóbiak

Aleksandra Szafirska

powrót