Światowy Dzień Rzucania Palenia

Informacja prasowa z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach przypomina o  Światowym Dniu Rzucania Palenia, który obchodzony jest zawsze w trzeci czwartek listopada, w 2015 roku przypada na 19 listopada.

Światowy Dzień Rzucania Palenia ma na celu zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie.

Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Powoduje raka płuc, szacuje się, że jest przyczyną aż 30% wszystkich zgonów powodowanych nowotworami. Dlatego warto zrezygnować z palenia tytoniu. Organizm nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy.

Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje papierosów (także light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu palacz zaciąga się dymem, który zawiera 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych!

Jedynym i najskuteczniejszym sposobem, aby ustrzec się przed rakiem płuca jest rzucenie palenia. Pocieszające jest, że około 50% kobiet codziennie palących papierosy chciałoby rzucić palenie. Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

Pomoc w rzuceniu palenia można uzyskać m.in., dzwoniąc na numer działającej przy Centrum Onkologii Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19”.

 

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą tematyczną na I piętrze.

M. Rafacz

pedagog szkolny

powrót