Problemy efektu cieplarnianego
Problemy efektu cieplarnianego

27 – go listopada uczniowie pierwszej klasy technikum chemicznego po raz kolejny wzięli udział w wykładzie z cyklu - problemy efektu cieplarnianego, pt” Emisja dwutlenku węgla”.  

Paliwa kopalne wpływają praktycznie na wszystkie aspekty naszego życia. Przez to kwestia ograniczenia ich spalania i emisji dwutlenku węgla nie ma jednego, prostego rozwiązania. Negatywne skutki emisji nadmiernych ilości dwutlenku węgla do atmosfery kojarzymy głównie ze wzrostem średniej temperatury Ziemi.I słusznie. Ze statystyk wynika, że to, co kiedyś nazywano powodzią stulecia, może w niektórych miejscach występować dziś nawet, co dekadę. Jest to spowodowane już istniejącymi zmianami klimatu.

Jakie jest całkowite zużycie energii i emisje CO2 w różnych krajach na świecie? Kto jest największym emiterem?Do czego może doprowadzić rosnący poziom dwutlenku węgla? Jakie nowe technologie wdraża się w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery? Jaka jest różnica między procesem absorpcji, a adsorpcji? Jakie adsorbenty stosowane są do wychwytywania dwutlenku węgla? Jakie właściwości powinien posiadać dobry adsorbent? Na te i inne pytania odpowiedziała mgr Andżelika Gęsikiewicz - Puchalska z Instytutu Technologii Chemicznej i Inżynierii Środowiska, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

 

Sylwia Balcer

powrót