Nauczycielu, ucz się sam!

Nauczyciel też człowiek, też musi się uczyć (wiem, że trudno w to uwierzyć). Dobrze, gdy uczy się od najlepszych. Dlatego warto brać udział w projektach skierowanych do belfra.

W naszej szkole zakończyła się właśnie wizyta nauczycieli i pracowników tureckiego kuratorium w Ankarze, którzy trzeci raz odwiedzili Police w ramach projektu „Usprawnianie kompleksowego zarządzania jakością instytucjonalną w placówkach oświatowych”, zorganizowanego przez Powiat Policki oraz Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Wymiana doświadczeń na temat funkcjonowania szkół w Polsce i Turcji odbyła się między innymi w czasie konferencji w Starostwie Powiatowym (na wysokim dyrektorskim szczeblu) oraz w czasie odwiedzin Zespołów Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach i Zespołów Szkół w Radowie Małym.

Oprócz obserwacji zajęć języka angielskiego w „Białej” uczestnicy projektu mieli okazję odwiedzić zaprzyjaźnioną szkołę w Radowie Małym. Jej nietypowość polega na realizowaniu przez jej grono wielu innowacji pedagogicznych (np. prowadzenie sześciu lekcji tygodniowo metodą projektową czyli łączenie uczniów z różnych poziomów nauczania na zajęciach zorganizowanych przez kilku nauczycieli jednocześnie). Wrażenie na Polakach i Turkach zrobiły nowocześnie wyposażone i oryginalnie ozdobione pracownie przedmiotowe. Szczególnie w pamięć zapadła nam pracownia matematyczna, oparta na pomyśle kuchni, w której dzieciaki uczą się dodawać, odejmować, wykorzystywać jednostki i proporcje w trakcie… gotowania. Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom z Radowa za zaproszenie.

W czasie weekendu goście z Ankary zwiedzali Kraków i odkrywali zawiłości polsko-tureckiej historii. Ciekawe, czy smakowały im oscypki i obwarzanki… Wiemy, że Wawel zrobił na nich wrażenie.  Turcy interesowali się także zagadnieniem II wojny światowej, chętnie zwiedzili fabrykę Oskara Schindlera. 

Oprócz treści dydaktycznych każde spotkanie w ramach projektu przyczynia się do utrwalenia polsko-tureckiej przyjaźni. I to jest chyba największa wartość tego typu spotkań.

 

Nauczyciele Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach

powrót