NA LEKCJE DO POZNANIA

Niektórzy czekają tylko na to, aby wyruszyć w upalne dni nad wodę,a inni głodni wiedzy ruszają do muzeum. 23 maja 2014r. grupa uczniów z klas: 1la, 1lc, 2jpr, 2la, 2lb (pod opieką nauczycielek: Anny Krypień, Agnieszki Sikorskiej-Furman, Justyny Wodzik) uczestniczyła w nietypowej lekcji języka polskiego i wiedzy o kulturze. Zajęcia pod hasłem: "Jak patrzeć na dzieło sztuki" odbyły się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczniowie pod kątem nowej matury ustnej z języka polskiego ćwiczyli umiejętność interpretacji dzieła. Prowadząca zajęcia pani Kinga Sibilska rozwijała wrażliwość młodzieży na dzieła sztuki różnych epok oraz wprowadzała terminy malarskie. Nawet "izokefalizm" nie jest już dla nikogo pojęciem strasznym. Uczniowie biorąc aktywny
udział w lekcji zwracali uwagę na formę, kompozycję, kolor, światło i treści zawarte w konstrukcji dzieła. Siedząc na poduszkach analizowali, interpretowali, chłonęli sztukę każdą cząstką umysłu i ciała. Na zakończenie odbyli spacer po muzeum i samodzielnie opisywali wybrane dzieło. Po lekcji czas na kolejne doznania. Celem uczestników była barokowa
Fara a potem Stary Rynek. Nie zabrakło również czasu na koncert Butler University Indianapolis (USA) i poznańskiej szkoły baletowej. Natomiast wizyta pod pomnikiem Adama Mickiewicza zakończyła się beztroską i orzeźwiającą kąpielą w kurtynie wodnej.
Wieczorem pociąg dotarł do Szczecina. Uczniowie bogatsi o niezbędną wiedzę przekonali się, że można ją uzupełniać także poza szkolną ławką, ale zawsze trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte.

Anna Krypień
Agnieszka Sikorska-Furman
Justyna Wodzik

powrót