Młodzi Głosują w Gimnazjum w Loecknitz

W poniedziałek 19.05.2014 r. uczniowie naszej szkoły kontynuujący naukę w szkole w Loecknitz, podobnie jak uczniowie z Polic wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Młodzi głosują" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W jej ramach uczniowie mieli możliwość oddania głosu na wybrany Komitet Wyborczy startujący w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zarejestrowany w okręgu 13 obejmującym województwa zachodniopomorskie i lubuskie. Podczas długiej przerwy zainteresowani uczniowie pobrali karty do głosowania i oddali swój głos. Akcja została poprzedzona zajęciami dotyczącymi Parlamentu Europejskiego oraz roli i znaczenia wyborów do niego poprowadzonymi przez pracowników Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie w tym Panią Dyrektor Dorotę Kowalewską. Podobne zajęcia odbyły się również w naszej szkole w Policach. Słuchacze oprócz poszerzenia wiedzy o sprawach europejskich mogli podyskutować o przyczynach niskiej frekwencji wyborczej w Polsce i wpływie  posłów na sytuację regionu, z którego kandydowali. Oddano 41 głosów w tym 40 ważnych i 1 nieważny. Frekwencja wyniosła 43,6%.

Wyniki:

 • Komitet Wyborczy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 0 głosów
 • Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Narodowy - 1 głos
 • Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-UP - 2 głosy
 • Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 9 głosów
 • Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch - 9 głosów
 • Komitet Wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina - 1 głos
 • Komitet Wyborczy Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke - 9 głosów
 • Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP - 6 głosów
 • Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe - 0 głosów
 • Komitet Wyborczy Demokracja Bezpośrednia - 0 głosów
 • Komitet Wyborczy Samoobrona - 0 głosów
 • Komitet Wyborczy Partia Zieloni - 3 głosy

Była to wspaniała lekcja demokracji, dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu i zajęciach oraz uczennicom Szkolnego Klubu Europejskiego: Wiktorii Arbaros, Katarzynie Józiak, Weronice Błaszczyńskiej, Weronice Olszewskiej i Karolinie Rucińskiej za pracę w Komisji Wyborczej. Wyniki ogólnopolskie głosowania w szkołach zostaną opublikowane na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej www.ceo.org.pl.

 

Tomasz Drewniak

powrót