Marsz dla Życia w Paryżu

Od 11 do 14 stycznia 2013r. kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły wraz z panią katechetką Wiolettą Jesiotr i ks. Łukaszem Śniadym wzięło udział w Marszu dla Życia, który odbywał się w stolicy Francji. Marsz ten wpisuje się w wielką inicjatywę obrońców życia pragnących walczyć, aby każde ludzkie życie mogło się narodzić, być szanowane i kochane.

Maszerując obok młodzieży z Polic i Szczecina daliśmy na ulicach Paryża wspaniałe świadectwo przywiązania do tradycyjnych wartości, na których wyrosła Europa, przywiązania do daru wiary i życia. Każdy z nas miał na sobie biało-czerwoną flagę i trzymał w ręku różne symbole obrońców życia (flagi z wizerunkiem nienarodzonych, loga, plakaty itp.). Chcieliśmy w ten sposób nie tylko stać się bardziej widoczni i rozpoznawalni, ale przede wszystkim dać jasną informację wszystkim Francuzom, że jesteśmy z nimi, wspieramy ich i że zawsze mogą na nas liczyć. Wielu Paryżan podchodziło do nas, częstowało jakimś drobnym jedzeniem, rozmawiało i dziękowało za to, że przyjechaliśmy. To było naprawdę niesamowite!

Wszyscy byliśmy nieźle zmęczeni samym oczekiwaniem na rozpoczęcie Marszu (który planowo miał wystartować o g. 13.00, a w rzeczywistości zaczął się ok. 17.30), ale gdy już w końcu ruszył to czuło się, iż uczestniczymy w czymś niepowtarzalnym. Okazuje się, że nawet wśród Francuzów niby tak bardzo liberalnych i „postępowych” są tacy, którzy stawiają Boga i rodzinę na pierwszym miejscu. Wspieranie ich i bycie z nimi stało się dla nas wręcz obowiązkiem i było wielką przyjemnością.

Oczywiście w tym wszystkim nie zabrakło także czasu na zwiedzanie Paryża: katedry Notre Dame, przejście wzdłuż wybrzeża Sekwany, czy wjechanie na wieżę Eiffla. Atrakcji mieliśmy naprawdę bardzo wiele, a wszystko zaczynaliśmy od porannej Mszy św., w której polecaliśmy wszystkich obrońców życia.

Mamy też nadzieję, że to nie ostatni wyjazd uczniów z "Białej" w obronie nienarodzonych na Marsz dla Życia. W planach już są kolejne: do Pragi i Rzymu. O bliższe informacje dopytujcie u pań katechetek i ks. Łukasza. Czekamy na kolejnych "Bożych wariatów", którzy z odwagą będą świadczyli o Miłości.

ks. Łukasz Śniady

powrót