Maksymilian Włodarski w finale konkursu „Pokaż nam język”

Maksymilian Włodarski w finale konkursu „Pokaż nam język”! Serdecznie gratulujemy!!!

Konkurs „Pokaż nam język”, organizowany przez Wyższe Szkoły Bankowe, jest ogólnopolskim konkursem lingwistycznym, który składa się z trzech etapów.

Dwa pierwsze etapy konkursu odbyły się przez Internet. Spośród ok. 23 500 uczniów z całej Polski, którzy wzięli udział w I etapie wyłoniono 1000 uczniów najlepszych z języka niemieckiego (wśród nich oprócz Maksa znalazły się również dwie nasze uczennice: Roksana Gubarewicz i Karolina Rucińska) i 1000 najlepszych z języka angielskiego.

Po drugim etapie (uczestnicy odpowiadali na dwa pytania otwarte) wyłoniono po 25 osób najlepszych z każdego języka.

W tej liczbie najlepszych z języka niemieckiego znalazł się Maksymilian Włodarski, który dostał się do finału konkursu i 14.04.2016 r. pojechał do Torunia, aby walczyć o jak najwyższe miejsce w finale.

Rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim poziomie. Test finałowy składał się ze 100 zadań zamkniętych (test wyboru: 70% gramatyki i leksyki, 30% wiedzy o krajach niemieckojęzycznych) oraz jednego zadania otwartego. Było ono brane pod uwagę tylko w przypadku takiej samej liczby punktów uzyskanych przez kilku uczniów.

Po teście wyłoniono 5 laureatów, którzy w kolejnym dniu wzięli udział w debacie moderowanej na temat mediów społecznościowych i szans, jakie stwarzają dla młodego człowieka oraz przestępczości w sieci.

Uczeń naszej szkoły, Maksymilian Włodarski, znalazł się na 7 miejscu wśród najlepszych z języka niemieckiego w Polsce. Jest to dla niego ogromny sukces i powód do dumy.

W tym roku nie wziął udziału w debacie, ale mógł zobaczyć jak odbywa się ten etap konkursu. Ponieważ jest obecnie w I klasie liceum, zamierza ponownie wystartować w konkursie w przyszłym roku i znaleźć się w gronie laureatów.

Organizatorzy tegorocznej, już XVI edycji konkursu „Pokaż nam język”, przygotowali dla wszystkich uczestników finału atrakcyjne nagrody. Uczniowie i nauczyciele zostali zakwaterowani w pięknym hotelu Filmar. Wieczorem uczestniczyli w zwiedzaniu Torunia z przewodnikiem w stroju historycznym, w czasie którego można było m.in. spotkać Kopernika i poczęstować się piernikami. Pobyt w Toruniu był pełen wrażeń.

A co Maks sądzi o tym konkursie?

Każdy konkurs, nieważne, czy językowy czy z nauk ścisłych, ma na celu zaangażowanie młodzieży do nauki poprzez obudzenie w nich chęci osiągnięcia sukcesu.

Konkurs „Pokaż nam język” jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją multimedialną formę i aktualność tematów przewodnich, przede wszystkim skupia się na umożliwieniu osiągnięcia satysfakcji dzięki wieloetapowości. Oprócz zadań typowo językowych, dotyczących gramatyki występują również pytania związane z wiedzą o zwyczajach i kulturze krajów niemiecko- bądź anglojęzycznych. Serdecznie polecam każdemu, kto czuje się na siłach, aby wziąć udział w kolejnych edycjach, ponieważ jak głosi porzekadło:

„Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”.

Zdjęcia z konkursu ukażą się wkrótce na facebooku WSB w Toruniu.                                                                                               

Grażyna Paluch

 Nauczyciel języka niemieckiego

powrót