KLASA 3GA W OGRODZIE DENDROLOGICZNYM W GLINNEJ

12 czerwca br. klasa 3GA pojechała na wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej.

W drodze do celu zatrzymaliśmy się w Nowym Czarnowie niedaleko Gryfina, aby obejrzeć interesującą atrakcję przyrodniczą - pomnik przyrody Krzywy Las. Pomnik przyrody Krzywy Las wyróżnia się niepowtarzalnym kształtem rosnących tam sosen. W tym miejscu znajduje się skupisko zdeformowanych ok. 100 drzew posiadających jednokierunkowe, 900 skrzywienie pnia, tworzące zarys litery „C” z wierzchołkami skierowanymi na północ. Kolejną  stacją przed ogrodem był postój na Niemieckim Cmentarzu Wojennym w Glinnej - Stare Czarnowo.  Jeden z 13-stu zbiorczych cmentarzy wojennych w Polsce, gdzie pochowani są żołnierze niemieccy, którzy zginęli podczas działań wojennych na terenie naszego kraju. To miejsce szczególne, gdzie pochowanych jest ok. 18 000 szczątków niemieckich żołnierzy i osób cywilnych przeniesionych w cmentarza Centralnego w Szczecinie oraz poległych na ziemiach Pomorza Zachodniego.

W Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej znajduje się ponad 800 gatunków odmian drzew i krzewów. Najstarszym drzewem na obszarze ogrodu jest orzesznik pięciolistkowy, który ma ok. 180 lat. Do ciekawych okazów należą między innymi: mamutowiec olbrzymi, jodła hiszpańska, aktinidia, ostrokrzew, sassafras amerykański, modrzew japoński, miłorząb japoński, derenie,  kolcosił drzewiasty, kotewka orzech wodny, kłokoczka południowa i wiele innych. Mikroklimat panujący w ogrodzie w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego stwarzają wyjątkowo korzystne warunki dla uprawy tych gatunków roślin.

Finałem spaceru po ogrodzie było biwakowanie i pieczenie kiełbasek na ognisku. Dzień był bardzo udany, bogaty we wrażenia a pogoda dopisała.

Opiekunem grupy była Pani Marzena Rafacz, której dziękuję za pomoc, spokój i radość.

 

Aleksandra Szafirska

powrót