JEDEN TEST. DWA ŻYCIA – OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA EDUKACYJNA

Ogólnopolska kampania edukacyjna pt. Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™   Krajowego Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia.

Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych. Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS. W naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Można temu jednak zapobiec – wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny. Dzięki wykonaniu testu w kierunku HIV kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom. Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama, lecz także przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (adresy punktów można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS  www.aids.gov.pl).

 

W dniu 3 grudnia br. uczniowie klas medycznych ( 1LB i 2LC) zorganizowali punkty Agendy do spraw AIDS i Prewencji Pierwotnej Nowotworów. Utworzyli stoiska informacyjno-edukacyjne, na których rozdawano ulotki i materiały promocyjne z zakresu profilaktyki raka piersi i szyjki macicy otrzymane z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego w Szczecinie. Udzielali informacji o raku piersi, placówkach, w których można wykonać badania mammograficzne. Promowali zdrowy styl życia zgodnie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

Na terenie korytarzy szkolnych uczniowie umieścili przygotowane informacje dotyczące wiedzy o AIDS. Przedstawili scenkę pantomimiczną na temat ryzykownych zachowań w nieprofesjonalnych gabinetach tatuażu oraz happening pod hasłem: NIE ZWLEKAJ – ZBADAJ SIĘ JUŻ DZIŚ.

 

Anna Golla i Aleksandra Szafirska

powrót