III Policki Turniej Monopoly
III Policki Turniej Monopoly

 

Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach zaprasza uczniów wszystkich szkół na III Policki Turniej Monopoly

 

 

Zasady gry

Podstawy Gra planszowa Monopoly polega na handlu i spekulacji nieruchomościami. Gracze poruszają się po planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i wykupują dostępne obiekty. Jeśli ktoś wejdzie na pole należące do innego gracza, musi zapłacić mu czynsz. Czynsz jest uzależniony od rodzaju nieruchomości, od tego, czy posiadacz posiada pozostałe obiekty należące do tego samego zestawu oraz od tego, czy na danym polu stoją domy lub hotel (w przypadku ulic). Gracz, który doprowadzi do bankructwa wszystkich swoich konkurentów, wygrywa.

Poruszanie się Na początku gracze ustalają albo losują, jaka będzie kolejność ruchu. Każdy gracz na początku swojej rundy rzuca dwiema kośćmi i porusza swój pionek o liczbę pól, którą wyrzucił. Jeśli wyrzuci dublet, zyskuje dodatkowy ruch. Dublet to sytuacja, kiedy wynik na obu kościach jest taki sam, na przykład dwie dwójki. Wyrzucenie dubletu trzy razy pod rząd skutkuje natychmiastowym przeniesieniem gracza do więzienia, bez przechodzenia przez start.

Kupowanie nieruchomości Kiedy gracz stanie na niewykupionej przez nikogo nieruchomości, może ją zakupić, albo wystawić ją na aukcji. Jeśli zdecyduje się na kupno, wpłaca do banku należną kwotę i bierze kartę nieruchomości jako dowód zakupu. Jeśli wystawi nieruchomość na aukcji, gracze licytują się i obiekt kupuje ten, kto zdecyduje się zapłacić najwyższą cenę. Oprócz tego gracze mogą sprzedawać nieruchomości sobie nawzajem, po cenie uzgodnionej przez obie strony oraz wymieniać się posiadanymi nieruchomościami.

Czynsz Kiedy gracz stanie na polu należącym do innego gracza, musi zapłacić mu czynsz. Jeśli nie ma z czego opłacić czynszu, zostaje bankrutem, oddaje wierzycielowi wszystkie swoje nieruchomości i odpada z gry.

Więzienie Do więzienia można trafić na trzy sposoby. Poprzez stanięcie na polu "idź do więzienia", poprzez wyrzucenie trzy razy pod rząd dubletu oraz poprzez wylosowanie karty "Szansy" lub "Kasy Społecznej" nakazującej iść do więzienia. Z kolei wyjść można poprzez zapłacenie kaucji 50 złotych, poprzez pokazanie karty wyjścia z więzienia albo poprzez wyrzucenie dubletu na początku rundy. Gracz, któremu przez trzy kolejne rundy nie uda się wyrzucić dubletu, płaci kaucję i wychodzi. Jeśli nie ma z czego zapłacić kaucji, staje się bankrutem, a jego nieruchomości przejmuje bank.

"Szansa" i "Kasa Społeczna" Po stanięciu na pole z symbolem "Szansy" albo "Kasy Społecznej" gracz losuje kartę i czyta jej zawartość, a potem wykonuje czynności opisane na karcie.

Podatki Na planszy znajdują się dwa pola związane z podatkami. Na jednym z nich jest pobierane 100 złotych, na drugim 200. Gracz, który nie ma z czego zapłacić podatków, zostaje bankrutem, a jego nieruchomości przejmuje bank.

Domy i Hotele Osoba, która skompletuje wszystkie ulice danego koloru, obejmuje monopol w danej dzielnicy i pobiera od rywali podwójny czynsz. Może także wykupić na swoich ulicach domki. Liczba domków na każdej ulicy danego koloru może być większa lub mniejsza najwyżej o 1 od liczby domków na pozostałych ulicach. Dysproporcje są niedopuszczalne. Domki można wykupować w każdej chwili, nie tylko w momencie, gdy stanie się na własnej ulicy. Kiedy gracz zbierze cztery domki na jednej ulicy, może w cenie kolejnego domku wykupić hotel i wstawić go zamiast domów. Posiadanie hotelu pozwala na pobieranie najwyższego możliwego czynszu (stawki są opisane na karcie nieruchomości).

Start Gracz, który przechodzi przez linię startu, pobiera z banku 200 złotych.

Kredy tMożliwe jest wzięcie pożyczki z banku pod zastaw nieruchomości. Pożyczka wynosi wtedy połowę ceny obiektu. Dopóki nie zostanie spłacona, gracz nie może pobierać czynszu z zastawionej nieruchomości ani stawiać domów i hoteli w dzielnicy. W razie kłopotów, domy i hotele można sprzedać bankowi za połowę ceny.

Zwycięstwo Gracz, który doprowadzi do bankructwa wszystkich swoich konkurentów, wygrywa. W przypadku, gdy nikt nie bankrutuje, a gracze chcą ustalić zwycięstwo, można podliczyć kapitał każdego gracza, czyli zsumować wartość wszystkich nieruchomości, posiadaną gotówkę, wartość domów i hoteli, a także zastawione nieruchomości po połowie ceny. Osoba o największym kapitale wygrywa.

 

Jak wygrać w Monopoly?

 

 1. Rachunek prawdopodobieństwa
  Pamiętaj, że w przypadku rzutu dwiema kośćmi, istnieją różne szanse na poszczególny wynik (w przeciwieństwie do rzutu jedną kością, gdzie prawdopodobieństwo dla każdej liczby jest takie samo - 1 na 6). Oto prawdopodobieństwo wystąpienia wyników:
  2 - 3%
  3 - 6%
  4 - 9%
  5 - 13%
  6 - 15%
  7 - 17%
  8 - 15%
  9 - 13%
  10 - 9%
  11 - 6%
  12 - 3%
  Jak widać różnica jest spora i warto mieć to na uwadze, szacując szansę stanięcia na pole przeciwnika przed wykonaniem rzutu kośćmi. Za to szansa, że wypadnie nam dubel (dwie takie same liczby na obu kostkach) wynosi 17 %, niezależnie od pary liczb.
 2. Więzienie
  W przypadku gdy przeciwnicy mają dużo zabudowanych ulic, a Ty boisz się wejść na ich pola, pozostań w więzieniu najdłużej, jak się da. Nie korzystaj wtedy z wyjścia za kaucją i z karty wyjścia z więzienia. Z kolei na początku gry warto jak najszybciej wydostać się z więzienia, ponieważ dużo nieruchomości stoi jeszcze niewykupionych i warto je zdobyć, zanim zrobią to nasi rywale. Kiedy przeciwnik proponuje ci sprzedaż karty wyjścia z więzienia, nie daj się namówić na cenę większą niż wysokość kaucji!
 3. Negocjacje
  Negocjowanie to bardzo ważny element gry. Staraj się uzyskać jak najwięcej podczas handlu z innymi zawodnikami, przede wszystkim kompletuj ulice jednego koloru i nie pozwól, by inny gracz skompletował całą dzielnicę, zanim ty to zrobisz! Dobrym sposobem jest sprzedawanie rywalowi nieruchomości potrzebnej mu do kompletu za wszystkie pieniądze, które posiada. Wtedy ty możesz za nie kupić nowe ulice lub domki, a gracz bez gotówki jest na jakiś czas uziemiony, a kiedy wejdzie na pole podatków albo pole innego gracza lub twoje, musi zastawiać swoje nieruchomości.
 4. Przede wszystkim skompletuj całą dzielnicę
  Czynsze z pojedynczych nieruchomości to nie jest sposób na zrobienie dużych pieniędzy. Dopiero, gdy zabudujemy nasze ulice, zaczniemy dobrze zarabiać na naszych rywalach. Największy czynsz z pojedynczej nieruchomości wynosi 50 złotych, podczas gdy mając hotel możemy zainkasować nawet tysiące! Warto też posiadać wszystkie dworce, ponieważ gracze często na nich stają. (dworców jest na mapie aż cztery, podczas gdy każda dzielnica składa się z dwóch albo trzech ulic). Budynki użyteczności publicznej stanowią miły dodatek, szczególnie, gdy posiadamy oba, ale kokosów na nich nie zarobimy.
 5. Nie zawsze drożej znaczy lepiej
  Podczas gdy mamy do wyboru skompletowanie taniej dzielnicy i drogiej dzielnicy, nie należy patrzeć na czynsze, tylko na stan naszego portfela. Postawienie domów/hoteli w najdroższych dzielnicach jest cztery razy droższe, niż w dzielnicach między startem a więzieniem.
 6. Unikaj braku gotówki
  W Monopoly element losowy jest dość duży, więc nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam opłacić podatki, albo zapłacić czynsz innemu graczowi. Warto dlatego zawsze mieć wolne przynajmniej 200-300 złotych pod ręką, aby nie musieć brać pożyczki w banku pod zastaw nieruchomości w razie konieczności opłaty, bo ta pozbawia nas źródła dochodów, dopóki jej nie spłacimy. Na pensję po przejściu przez start nie zawsze można liczyć, bo często zdarza się, że po przekroczeniu linii startu wchodzimy na pole z podatkiem i w efekcie nie dostajemy nic.
 7. Staraj się wykupić pomarańczową dzielnicę
  Badania statystyczne wykazały, że gracze najczęściej stają na polach pomarańczowej dzielnicy. Wynika to z faktu, że łatwo tam trafić wychodząc z więzienia. Domki w pomarańczowej dzielnicy są relatywnie tanie (100 złotych za sztukę), a czynsz dość wysoki.
 8. Poznawaj grę i ucz się o niej jak najwięcej!

Od niedawna można zagrać w internecie w Monopoly online. Wykorzystaj to i graj jak najczęściej, aby opracować własną strategię i zostać niepokonanym graczem.Copyright

powrót