I stało się…

Rozpoczęliśmy rok szkolny jak wszystkie inne szkoły – 1 września. U nas było jednak uroczyściej, bowiem naszej inauguracji towarzyszyły obchody 20-lecia współpracy z Europaschule Deutsch-Polnisches Gymnasium Löcknitz.

Rok szkolny 2015/2016 to dla uczniów 15 klas pierwszych – 13 w Policach, 2 w Löcknitz - początek kolejnej edukacyjnej drogi. Pierwsze powakacyjne spotkanie uczniów i nauczycieli odbyło się w hali sportowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele partnerskiej szkoły w Löcknitz, władze samorządowe powiatu i gminy Police oraz przyjaciele szkoły i rodzice. – Każdy początek roku szkolnego niesie wiele nadziei, jeżeli będziemy rzetelnie pracować i nie pozwolimy odebrać sobie szansy, na pewno odniesiemy sukces – zapewniała Agata Jarymowicz, nowy dyrektor Zespołu Szkół. – Życzę wszystkim, by w czerwcu mogli powiedzieć, że rok szkolny 2015/2016 był udany.

Dwadzieścia lat temu rówieśnicy obecnych uczniów pierwszych klas liceum podjęli nie lada wyzwanie – rozpoczęli naukę w Niemiecko – Polskim Gimnazjum w Löcknitz. Pomysłodawcami, entuzjastami i realizatorami międzynarodowej edukacji byli Jerzy Kliszewski oraz Gerhard Scherer, ówcześni dyrektorzy szkół w Policach i Löcknitz. Współpracy obu placówek poświęcona była część druga uroczystości. W holu hali sportowej odsłonięto tablicę pamięci Gerharda Scherera, wielkiego przyjaciela „białej szkoły”, zorganizowano wystawy dotyczące współpracy polsko-niemieckiej. Uczniowie i nauczyciele obu szkół wzięli udział w „sztafecie edukacyjnej”. Codzienną drogę przemierzaną zwykle autobusem relacji Police – Löcknitz pokonano … biegiem. Trasę 34 km truchtem przemierzyło 160 uczniów, ustawionych w 25 sztafet. Trzy osoby przebiegły całą trasę: Mariusz Małkiewicz, nauczyciel w-f oraz Krystian Gąsior i Mateusz Pazur, uczniowie klasy III LB z „białej szkoły”.

powrót