FINAŁ #KOMÓRKOMANII

11 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbyła się  #KOMÓRKOMANIA – wyjątkowa akcja rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Akcję przeprowadzili uczniowie klasy medycznej 3LB we współpracy z Fundacją DKMS. Uczniowie pozyskali 41! potencjalnych dawców, w wieku 18 do 55 lat. Aby nim zostać należało wypełnić formularz i przy pomocy specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzyma potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy.

Przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie u Pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego. Ale musi być spełniony podstawowy warunek, czyli trzeba znaleźć Dawcę zgodnego z Pacjentem w zakresie układu zgodności tkankowej.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom z klasy 3LB za przeprowadzenie akcji, która jest powodem do dumy i osobistej satysfakcji. Dziękujemy również kandydatom na dawców. Ten bezinteresowny gest często jest ostatnią szansą na życie Pacjenta cierpiącego na białaczkę lub inny nowotwór krwi.

 

Aleksandra Szafirska i Anna Golla

powrót