Dzień Rzucania Palenia

16 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Uczniowie Zespołu Szkół włączyli się czynnie w akcję profilaktyczną zarówno na terenie szkoły jak i lokalnie. Uczniowie klas medycznych rozdawali swoim rówieśnikom naklejki o tematyce prozdrowotnej przedstawiające zielone listki w kształcie płuc z napisem – „Nie palę!” informując jednocześnie o zagrożeniach związanych z paleniem tytoniu.
 

W ramach programu: „Bezpieczna szkoła” uczniowie klasy wojskowej 1ld tworzyli na zajęciach warsztatowych duże litery, z którymi ustawili się przed szkołą tworząc hasło – „Papieros służy do zabijania”. Wojskowi chodzili także po polickim targowisku informując przechodniów o Dniu Rzucania Palenia i rozdając profilaktyczne ulotki.

Nauczyciele klas medycznych
Pedagog
Psycholog


 

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przekazuje:

„Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić
do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat.
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt,
iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież
do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.
W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie.”

powrót