Dzień Różowej Wstążeczki
Dzień Różowej Wstążeczki

Miesiąc Świadomości Raka Piersi, któregosymbolem jest mała, różowa wstążka, to międzynarodowa akcja, którejcelem jest zapoznanie ludzi z problematyką raka piersi. Uczniowie naszej szkoły od kilku lat biorą udział w różnych kampaniach związanych z profilaktyką nowotworową. W czwartek 21 listopada 2013r. odbyła się akcja „na różowo”. To wyraz naszej świadomości i akceptacji dla działań, które mają zmniejszyć zachorowalność na raka piersi, co można osiągnąć przez zapobieganie – udzielając informacji o raku piersi i naukowych badaniach nad nim oraz wczesne wykrywanie – starając się ograniczać przypadki raka piersi wynikające z zaniedbania.

 

Uczniowie klas medycznych przygotowali plakaty informujące o zasadach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem i sposobach zapobiegania nowotworom. Na sztalugach rozstawionych na korytarzach pojawiły się prace plastyczne Karoliny Jamróz (II LD), tematycznie związane z akcją. Dopełnieniem była prezentacja multimedialna Anny Marii Kolesińskiej (II LD). Uczennica podzieliła się wiedzą, którą zdobyła na wykładach prof. dr. hab. Jana Lubińskiego, kierownika  Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, badacza nowotworów dziedzicznych, m.in. dziedzicznego raka piersi. Anna M. Kolesińska uczestniczy w programie edukacyjnym „MAM PUM” i bierze udział w wykładach organizowanych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

 

Nie mogło zabraknąć oczywiście różowych wstążek, które rozdano uczniom i pracownikom szkoły, by zawsze pamiętali o życiowej prawdzie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. 

 

Organizatorzy Dnia Różowej Wstążeczki przygotowali jeszcze spotkanie z dr. Zbigniewem Drukałą, lekarzem Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. Wykłady dotyczące profilaktyki nowotworowej odbędą się 27 listopada 2013r.

powrót