Dzień Otwartych Drzwi Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie

W związku z obchodzonym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem, w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie odbyła się akcja Drzwi Otwartych. Nasi uczniowie z klas medycznych (1LEM i 2LEM), mimo trwających ferii, skorzystali z tej okazji i 2 lutego odwiedzili Centrum Onkologii łącząc naukę z akcją "Mam Haka na Raka".

Uczniowie zapoznali się z ekspozycją dotyczącą prewencji pierwotnej nowotworów oraz stoiskami przygotowanymi przez:

    Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi,
    Ośrodek Rehabilitacji Psychospołecznej i Medycznej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii,
    "Szkołę dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin",
    Regionalną Fundację Walki z Rakiem.

Pani Alicja Pelkowska, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, przedstawiła młodzieży informacje dotyczące samobadania piersi.
Następnie pan dr. Mariusz Halicki - Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej, oprowadził uczniów po swoim zakładzie. Pokazał gabinet badań RTG i pracownię radiologii ogólnej, w której wykonywane są badania oparte na technice rentgenowskiej oraz technice cyfrowego przetwarzania obrazów w oparciu o najnowszą aparaturę. Uczniowie mieli okazję zajrzeć też do gabinetu badań mammograficznych i mammotomicznych. Zwiedzili pracownię rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, w której najnowocześniejsze procesory pozwalają na szybkie i dokładne wykonywanie specjalistycznych badań. Możliwość uzyskania obrazów bardzo cienkich warstw umożliwia precyzyjną ich obróbkę a najnowocześniejsze stacje diagnostyczne wyposażone w najnowsze oprogramowanie, pozwalają na jeszcze dokładniejszą ocenę obrazu, a co za tym idzie, właściwą diagnozę.

W ramach współpracy z Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie, uczniowie jako realizatorzy Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam haka na raka" zaprezentowali wystawę zdjęć fotograficznych zatytułowaną "Fotografie pewnej historii" oraz planszę promującą profilaktykę czerniaka. Rozdawali także wszystkim, którzy również przybyli na Dzień Otwarty, przygotowane przez siebie ulotki "Czerniak - postaw go w pozycji spalonej" oraz zbierali podpisy pod deklaracją Polskiej Unii Onkologii: "Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego".

Ostatnim punktem Dnia Otwartych Drzwi był wykład z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych, poprowadzony przez pana dr. Mariusza Halickiego. W czasie wykładu nasi uczniowie poznali m.in. Europejski Kodeks Walki z Rakiem.

Mimo ferii uczniowie poświęcili swój wolny czas na pogłębienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej oraz propagowanie akcji "Mam haka na raka", co zasługuje na szczególnie uznanie i podziękowanie.

Anna Golla i Aleksandra Szafirska

powrót