BEZPIECZNA ZIMA
BEZPIECZNA ZIMA

Drodzy Rodzice i uczniowie,

W tym roku spodziewamy się zimy ostrzejszej, niż w ubiegłym.W związku z rozpoczęciem sezonu zimowego i możliwością wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo, unikać zachowań ryzykownych, mądrze zaplanować sobie czas wolny.

 

Należy pamiętać o:

  • Zagrożeniach pożarowychoraz zatruciach związanych z utlenianiem się tlenku węgla (czadu), którego nie widać ani nie czuć – w sklepach dostępne są odpowiednie czujki alarmujące o zagrożeniu, warto skontrolować instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe
  • Toksycznym działaniu substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze) - dają złudne wrażenie rozgrzania organizmu, a brak kontroli nad swoimi reakcjami i fałszywa ocena rzeczywistości mogą doprowadzić do utraty życia lub trwałej utraty zdrowia
  • Zasadach profilaktyki zachorowań na grypę: dostarczanie witamin C i Omega 3, uprawianie sportu/regularne ćwiczenia, odpowiednia ilość snu 7-8 godzin, unikanie stresu, ubieranie się tak aby nie przegrzać ani nie wyziębić organizmu, pić odpowiednią ilość płynów – woda, zupy, herbatki ziołowe (min. 1,5 - 2l dziennie)
  • Zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu – nie należy podawać swoich danych obcym osobom, wydaje się rozsądne ograniczanie czasu spędzanego przed Internetem, w razie działań niepożądanych ze strony innych osób zaleca się kontakt z Policją
  • Odpowiednim oświetleniu i odblaskach na drodze po zmroku – kiedy jesteś widoczny nie stwarzasz zagrożenia dla siebie i innych
  • Zamarznięte zbiorniki wodnesą zagrożeniem dla twojego życia i zdrowia – wejście na lód zawsze jest ryzykowne!

 

APEL

 

JEŻELI WIDZISZ POTRZEBUJĄCEGO POMOCYBEZDOMNEGO, GŁODNEGO, ZMARZNIĘTEGO NIE BĄDŹ OBOJĘTNY

MOŻESZ PRZEKAZAĆ INFORMACJĘ O JEGO MIEJSCU PRZEBYWANIA

 

Z A D Z W O Ń !

pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów czynnych całą dobę:

 

112 –Numer Alarmowy

997 –Policja

998 –Straż Pożarna

999 –Pogotowie Ratunkowe

800 170 010– Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

 

Dzwoniąc tam, uzyskasz m.in. informację o miejscach z ciepłym posiłkiem, noclegiem i odzieżą.Nie stroń od udzielania pomocy osobom potrzebującym Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą !

Udziel pomocy osobie wyziębionej, poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej a przed nadejściem pomocy medycznej rozpocznij powolne ogrzewanie osoby, zdejmij przemarznięte ubrania, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem i folią aluminiową – (w miarę możliwości) ogrzewaj dodatkowo własnym ciałem.

powrót