31 maja obchodziliśmy DZIEŃ BEZ TYTONIU.

Każdego dnia w naszym kraju 500 nastolatków sięga po pierwszego papierosa, rocznie to 180 tys. nowych ofiar nałogu. Dla młodzieży już samo próbowanie nikotyny jest pierwszym krokiem do długotrwałego uzależnienia. Nałóg jest nieporównywalnie bardziej szkodliwy dla młodzieży niż dla dorosłych, ponieważ papierosy wpływają nie tylko na zdolność koncentracji, ale także dewastują młody organizm. Osobom, które wcześnie zaczynają palić, zdecydowanie trudniej jest później zerwać z nikotyną.

Czy warto zaczynać?
- przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca
- palenie jest bardzo kosztowne (szczególnie w dłuższym okresie)
- nikotyna niszczy paznokcie, włosy, zęby i cerę (toksyny w organizmie)
- przymus zapalenia (efekt uzależnienie)
- dym przenika przez ubrania (nieprzyjemny zapach)

NIE SPAL SIĘ NA STARCIE!

Marzena Rafacz
pedagog
(materiały: Fundacja Aflofarm)

powrót