„Enzymy = biologiczne katalizatory”

23 maja o godz. 8.00 w sali nr 15 Zespołu Szkół odbyły się warsztaty laboratoryjne, które poprowadziła  dr hab. inż. Agata Markowska – Szczupak z Zakładu Biotechnologii, Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii  Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W zajęciach wzięli udział gimnazjaliści oraz uczniowie klasy 1TTC.

Uczniowie mieli okazję wykonania prostych doświadczeń z użyciem, samodzielnie wydzielonych enzymów. W przeprowadzonych doświadczeniach zostało przedstawione działanie enzymów z klas hydrolaz i oksydoreduktaz, zaangażowanych m.in. w metabolizm cukrowców oraz ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. Uczniowie dowiedzieli się również, w jaki sposób badane przez nich enzymy są wykorzystywane w przemyśle.

Kolejne spotkanie już w czerwcu. Serdecznie zapraszam.

dr inż. Sylwia Małgorzata Balcer

powrót