„ Mikroorganizmy w biosferze - powietrze”

Czy powietrze ze względu na swoje właściwości jest optymalnym miejscem przebywania mikroorganizmów? Czy bakterie mogą się tam rozwijać? Jaki szereg przystosowań wykształy, aby móc w tym środowisku przebywać?

Na te i inne pytania odpowiedziała dr hab. inż. Agata Markowska – Szczupak z Zakładu Biotechnologii, Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii  Środowiska ZUT w Szczecinie, która 27 – go lutego 2017 r. po raz kolejny gościła w Zespole Szkół w Policach.

W trakcie spotkania omówiono również wszechobecne zanieczyszczenia powietrza w środowiskach wewnętrznych, składające się m.in. z materiałów biologicznych takich jak wirusy, pierwotniaki, komórki bakteryjne, fragmenty komórkowe, fragmenty grzybni czy zarodniki grzybów.

Ludzie spedzają coraz więcej czasu wewnątrz budynków, dlatego jakość powietrza jest tam tak ważna. W celu sprawdzenia jakości powietrza, pobrano próbki z sali 05. Rezultaty widoczne są na zdjęciu. Dziękuję wszystkim uczestnikom i zapraszam na kolejne spotkanie.

dr inż. Sylwia Małgorzata Balcer

powrót